Nobelovo nagrado za ekonomijo je letos prejel Richard Thaler za svoje delo na področju vedenjske ekonomije, pri katerem se osredotoča predvsem na psihološke dejavnike, ki vplivajo na ekonomske odločitve posameznikov.

Thaler je s povezovanjem ekonomije in psihologije dokazal, da se ljudje večinoma ne vedemo racionalno in da nismo nečustveni, hladnokrvni in sebični matematični kalkulatorji, kar predpostavlja neoklasična ekonomska teorija. Ravno obratno, pri večini naših odločitev smo čustveni, le omejeno racionalni in imamo težave s samonadzorom ter ne zadovoljujemo le in izključno lastnih potreb. 

Njegove ugotovitve so še kako koristne v finančnem vsakdanu tako na področju investiranja naših prihrankov kot na področju varčevanja za pokojnino. Njegove teorije in empirične ugotovitve so nedvomno največji družbeni pečat pustile prav na področju varčevanja za pokojnino, zaradi katerih danes varčuje za pokojnino na milijone zaposlenih več, kot bi sicer. Thaler je namreč eden izmed idejnih očetov samodejne vključitve v pokojninske načrte in programov za samodejno poviševanje premij, zaradi katerih po zadnjih podatkih le v ZDA zaposleni privarčujejo dodatnih 30 milijard dolarjev letno, kar bo občutno izboljšalo njihovo kvaliteto življenja ob upokojitvi.

Podrobneje o dognanjih Richarda Thalerja si lahko preberete v članku Lekcije Richarda Thalerja za Slovenijo, objavljenem v Časniku Finance, 20. oktobra 2017.

S spoštovanjem,

Pokojninska družba A, d.d.

NAROČITE SE NA SVEŽE NOVOSTI IZ PODROČJA:

  • Finančnih trgov
  • Pokojninskega varčevanja

Preberi vsebino

Pogosta vprašanja

Ker je edino varčevanje, ki ga država spodbuja z davčno olajšavo. Od premij v primeru kolektivnega zavarovanja ni potrebno plačati nobenih prispevkov in dajatev, v primeru individualnega zavarovanja, pa se vplačane premije upoštevajo pri zniževanju osnove za obračun dohodnine.

Postopek za vključitev je zelo enostaven:

  • v primeru individualnega zavarovanja izpolnite spletni obrazec ali pa pristopno izjavo in nam jo podpisano posredujete nazaj po pošti oziroma sken po elektronski pošti;
  • v primeru kolektivnega zavarovanja pa vas prosimo za izpolnitev spletnega obrazca in v najkrajšem možnem času vam bomo pripravili ponudbo za podjetje.

Poznamo kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje prek delodajalca (premije financira delodajalec, delno lahko tudi zaposleni) ali individualno dodatno pokojninsko zavarovanje, kjer premije v celoti financiramo sami individualno.

Vsa pogosta vprašanja