Po zadnji raziskavi britanske medgeneracijske komisije je prihodek povprečnega gospodinjstva upokojencev po odštetih stroških za prebivališče prvič prehitel dohodek povprečnega gospodinjstva zaposlenih.

Razlika v prihodkih je posledica več dejavnikov, med katerimi so glavni:

  • Upokojenci imajo večji delež lastniških nepremičnin kot zaposleni in posledično nižje stroške bivanja. Posojila so poplačali, ob tem pa nimajo več stroškov z najemnino.
  • Zaradi razvitega sistema dodatnega varčevanja za pokojnino z dolgo tradicijo vse večji delež upokojencev v Veliki Britaniji prejema dodatne pokojnine, ki lahko celo presegajo javne pokojnine.
  • Zaradi rasti plač v minulih desetletjih imajo višje javne pokojnine, kar predvsem velja za nove upokojence.
  • Vedno večji delež upokojencev še vedno dela, večinoma za skrajšani delovni čas ali kot zunanji svetovalci. Danes je verjetnost, da je v Britaniji vsaj en član upokojenega gospodinjstva še zaposlen, približno ena proti pet, pred desetletjem je bila verjetnost ena proti osem. Razlika je občutna in tisti upokojenec, ki dela, dviga povprečne dohodke gospodinjstva.

Podrobnejše ugotovitve raziskave lahko preberete na povezavi: Ko so upokojenci v boljši finančni kondiciji kot zaposleni.

S spoštovanjem,

Pokojninska družba A, d.d.

NAROČITE SE NA SVEŽE NOVOSTI IZ PODROČJA:

  • Finančnih trgov
  • Pokojninskega varčevanja

Preberi vsebino

Pogosta vprašanja

Ker je edino varčevanje, ki ga država spodbuja z davčno olajšavo. Od premij v primeru kolektivnega zavarovanja ni potrebno plačati nobenih prispevkov in dajatev, v primeru individualnega zavarovanja, pa se vplačane premije upoštevajo pri zniževanju osnove za obračun dohodnine.

Postopek za vključitev je zelo enostaven:

  • v primeru individualnega zavarovanja izpolnite spletni obrazec ali pa pristopno izjavo in nam jo podpisano posredujete nazaj po pošti oziroma sken po elektronski pošti;
  • v primeru kolektivnega zavarovanja pa vas prosimo za izpolnitev spletnega obrazca in v najkrajšem možnem času vam bomo pripravili ponudbo za podjetje.

Poznamo kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje prek delodajalca (premije financira delodajalec, delno lahko tudi zaposleni) ali individualno dodatno pokojninsko zavarovanje, kjer premije v celoti financiramo sami individualno.

Vsa pogosta vprašanja