Nedavna raziskava mednarodne finančne družbe Aegon, ki je zajela vzorec zaposlenih Britancev, je pokazala, da več Britancev v povezavi s starostjo že zdaj bolj skrbi višina njihovih pokojninskih prihrankov kot pa zdravstveno stanje.

Kar 41 odstotkov jih namreč skrbi, ali bodo do upokojitve privarčevali dovolj, da bodo dostojno živeli v pokoju. Javne pokojnine v Veliki Britaniji so namreč zelo nizke in ne zagotavljajo niti osnovnega življenjskega standarda. Po zadnjih podatkih OECD Britanec s povprečnimi prihodki prejema javno pokojnino le v višini 29 odstotkov svoje neto plače pred upokojitvijo. Za primerjavo, povprečna javna pokojnina v Sloveniji je bila lani 59 odstotkov povprečne neto plače, kar je sicer dvakrat več kot v Veliki Britaniji, a še vedno malo. Poleg javne pokojnine povprečni Britanec prejema še dodatno pokojnino iz naslova zasebnih pokojninskih skladov v višini 33 odstotkov svoje plače pred upokojitvijo, kar je skupaj z javno pokojnino dobrih 62 odstotkov njegove plače pred upokojitvijo. Da dodatne pokojnine v nekaterih državah z dolgo tradicijo zasebnega varčevanja za pokojnino že presegajo javne pokojnine, je lepo razvidno iz spodnjega grafa, ki prikazuje neto nadomestitvene stopnje javnih in dodatnih pokojnin za izbrane države.

Vir: OECD Pensions at a Glance 2017

Vse navedeno je prav gotovo tudi eden glavnih razlogov, zakaj je skrb glede prihrankov za upokojitev na prvem mestu v številnih zahodnih državah, kot na primer v Veliki Britaniji, saj se Britanci za dostojno življenje že dolgo ne zanašajo več le na javne pokojnine.
 
Podrobneje glede raziskave in varčevalnih navad Britancev si lahko preberete v članku Britance bolj skrbijo prihranki kot zdravje, objavljenem 17. februarja 2018 v časniku Dnevnik, na povezavi.


S spoštovanjem,

Pokojninska družba A, d.d.

 

 

NAROČITE SE NA SVEŽE NOVOSTI IZ PODROČJA:

  • Finančnih trgov
  • Pokojninskega varčevanja

Preberi vsebino

Pogosta vprašanja

Ker je edino varčevanje, ki ga država spodbuja z davčno olajšavo. Od premij v primeru kolektivnega zavarovanja ni potrebno plačati nobenih prispevkov in dajatev, v primeru individualnega zavarovanja, pa se vplačane premije upoštevajo pri zniževanju osnove za obračun dohodnine.

Postopek za vključitev je zelo enostaven:

  • v primeru individualnega zavarovanja izpolnite spletni obrazec ali pa pristopno izjavo in nam jo podpisano posredujete nazaj po pošti oziroma sken po elektronski pošti;
  • v primeru kolektivnega zavarovanja pa vas prosimo za izpolnitev spletnega obrazca in v najkrajšem možnem času vam bomo pripravili ponudbo za podjetje.

Poznamo kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje prek delodajalca (premije financira delodajalec, delno lahko tudi zaposleni) ali individualno dodatno pokojninsko zavarovanje, kjer premije v celoti financiramo sami individualno.

Vsa pogosta vprašanja